Prečo “padnú” prsia dievčatám už v puberte?

Ak máte pocit, že vaše prsia začínajú akosi vädnúť, nemusíte mať obavy. Ovisnuté prsníky „prekvapia“ v určitej fáze života väčšinu žien. Dochádza k tomu v dospelosti, a to najmä v menopauze.

Kým ovisnuté prsia sú u dospelých žien časté, niektoré dospievajúce dievčatá majú podobný problém. Predovšetkým tie, ktoré majú nadváhu alebo veľké prsia, alebo často cvičia. Prevencia ochabnutých prsníkov je jednoduchá.

Normálny tvar pŕs

Prsia nám rastú v piatich stupňoch. Začiatok je pred pubertou, zdvíhajú sa bradavky, potom sa zdvihnú celé prsia, neskôr narastú žľazové tkanivá, kým sa vo finále pretavia do konečnej fázy dospelého prsníka. Tvar a veľkosť pŕs je závislá na telesnej hmotnosti, genetike, hormónoch a líši sa od ženy k žene.

Príčiny poklesu

K poklesnutiu alebo ptóze dochádza v prípade, keď sa naruší elasticita kože prsníka a pod tlakom intenzívneho cvičenie alebo hmotnosti samotného prsníka spadne dolu. Existujú však aj iné príčiny ako je rýchle schudnutie, fajčenie a tehotenstvo.

Prevencia

Váhový prírastok alebo úbytok hmotnosti môžu spôsobiť kolísanie tvaru prsníkov. Snažte sa jesť zdravé jedlá. Udržiavajte si zdravú telesnú hmotnosť. Noste decentné podprsenky, nie také, čo vám deformujú prsia. Noste podprsenku za každých okolností, okrem prípadov, keď spíte. Ak sa chystáte športovať, dobrá športová podprsenka je základ.

zdroj: zena.atlas.sk