Vývoj ženských prsníkov má počas života ženy rôzne fázy. Začína sa už pred narodením, potom pokračuje znovu v puberte a taktiež počas tehotenstva a dojčenia. Ku zmenám tiež dochádza počas menštruácie a v období klimaktéria. Vývoj a druhy zmien prsníkov priamo súvisí s vekom. V živote ženy sú tri fázy vývoja:

  • lobulu vývoj: dochádza k nemu vo veku medzi 10 až 25 rokom života ženy
  • žľazový vývoj: dochádza k nemu vo veku okolo 13 až 45 rokov, je ovplyvnený menštruačnými hormónmi
  • involúcia - alebo zmršťovanie prsných žliaz, ktorá začína približne od veku 35 rokov

Rez_prsnikom

Medzi 8 až 10 rokom sa u žien začínajú objavovať prvé vonkajšie znaky vývoja prsníkov. Je to spôsobené tým, že vaječníky začnú vylučovať estrogén, ktorý spôsobí, že tuk sa v spojivovom prsnom tkanive začne zhromažďovať a dochádza ku zväčšeniu prsníkov. Ako náhle začne u žien prvá menštruácia a ovulácia, začne aj dozrievanie prsníkov. Začnú sa tvoriť sekrečné žľazy na konci prsných žliaz. Prsia a systém prsných žliaz aj naďalej rastie a zrie, rozvíja sa veľa žliaz a lobúl. Prsné žľazy taktiež začnú naberať na objeme. Tento proces je odborne nazývaný mamogenéza (rozvoj prsných žiaz) a prebieha v piatich fázach:

1. fáza - dieťa mladšie ako 10 rokov
Predpubertálne obdobie. V tejto fáze dochádza iba ku miernemu nárastu špičky bradavky, prsné tkanivo sa zatiaľ nijakým spôsobom nemení.

faza1

2. fáza - pubertálne obdobie
Hormonálne zmeny spôsobujú viditeľné zdvihnutie prsníkov. Taktiež dochádza k miernemu zväčšeniu bradaviek a rozšíreniu dvorca (tmavá oblasť kože, ktorá obklopuje bradavky).faza2

3. fáza - 12. - 14. rokov
V tejto fáze dochádza ku miernemu rastu prsných žliaz, ktoré môže byť sprevádzané miernym stmavnutím okolia bradaviek. Táto fáza môže byť sprevádzaná bolesťami prsníkov a bradaviek.faza3

4. fáza - 12. - 15. rokov
Bradavka a dvorec sa viditeľne zdvihli a vytvárajú na prsiach druhý kopček. Toto obdobie tiež môže byť sprevádzané bolesťami prsníkov, taktiež sa môžu vyskytnúť strie, ktoré časom miznú.faza4

5. fáza - 14. - 18. rokov
Toto štádium je špecifikované ukončením vývoja prsníkov. Prsia sú plnšie, bradavky vystúpené. Prsné žľazy sú už tiež plne vyvinuté.faza5

Do akej veľkosti prsníky dorastú a aký budú mať tvar je u každej ženy individuálne a je to dané genetickými predispozíciami.

Čo sa s Vašimi prsiami deje počas menštruácie?

Ženy sa každý mesiac stretávajú s kolísaním hormónov, ktoré je normálne a je spôsobené menštruačným cyklom. Estrogén, ktorý je produkovaný vaječníkmi v prvej polovici menštruačného cyklu, stimuluje zväčšenie prsných žliaz. Zvyšujúca sa hladina estrogénu vedie k ovulácii v prvej polovici cyklu, následne hormón progesterón stimuluje zväčšenie prsných žliaz. Tieto hormóny sú zodpovedné za cyklické zmeny, ako sú opuch, bolesť a precitlivelosť, s ktorými sa mnoho žien stretáva pred menštruáciou. Počas menštruácie má mnoho žien tiež skúsenosti so zmenami v štruktúre prsníkov (často sa vyskytujú mierne opuchy a hrčky). Spôsobujú to žľazy v prsníku, ktoré sa pripravujú na prípadné tehotenstvo. Ak ku tehotenstvu nedôjde prsia sa vrátia do normálnej veľkosti.
Čo sa stane s prsiami počas tehotenstva a dojčenia?

Zmeny na prsníkoch sú jedným z prvých príznakov tehotenstva, môže za to tehotenský hormón progesterón. Toto je sprevádzané aj zväčšením dvorcov (tmavé oblasti kože, ktoré obklopujú bradavky) a následne dôjde k rýchlemu zväčšeniu prsníkov samotných. U väčšiny tehotných žien sa často vyskytuje bolestivosť po stranách pŕs a brnenie alebo bolesť bradavky, toto je spôsobené rastom systému mliečnych žliaz a vznikom množstva nových lobulí. Od piateho až šiesteho mesiaca tehotenstva, sú prsia plne schopné a pripravené produkovať mlieko. Rovnako ako v puberte, estrogén reguluje rast prsných žliaz a progesterón riadi rast sekrečných žliaz. Mnoho iných hormónov ako folikuly - stimulujúci hormón (FSH), luteinizačný hormón (LH), prolaktín, oxytocín, a ľudský placentárny laktogén (HPL), tiež zohrávať zásadnú úlohu v produkcii mlieka. Tieto zmeny sú sprevádzané aj inými fyzickými zmenami, ako sú rozšírenie ciev v hrudi a rozšírenie a stmavnutie dvorca . Všetky tieto zmeny sú prípravou na dojčenie dieťaťa po narodení.
Čo sa s Vašimi prsiami deje v období menopauzy?

Obdobie menopauzy začína u žien väčšinou medzi neskorým 40. alebo začiatkom 50. rokov ženy. V tomto období, začínajú hladiny estrogénu a progesterónu kolísať, hladina estrogénu dramaticky klesá. To vedie k mnohým príznakom súvisiacich s menopauzou. Znížená stimulácia estrogénu do všetkých tkanív tela, vrátane prsného tkaniva, spôsobuje zmenšovanie objemu prsných žliaz. Bez dodávok estrogénu sa spojivové tkanivo prsníka stáva dehydrovaným a nepružným. Prsné tkanivo, ktoré bolo do tohto veku pripravené na produkciu mlieka sa zmenšuje a stráca tvar. To vedie k zmenám tvaru a formy prsníkov, ktoré je problémom väčšiny žien v tomto veku.

Výživový doplnok Super prsia + štíhla línia je vhodný pre všetky ženy, ktoré majú viac ako 18. rokov, okrem tehotných a dojčiacich žien. Napomáha, aby Vaše prsia boli plnšie, pevnejšie a celkovo pôsobili krajším dojmom, navyše priaznivo ovplyvňuje Vaše zdravie.

Zvýhodnené balíčky